Skuteczna impregnacja drewna konstrukcyjnego
Impregnacja drewna konstrukcyjnego. Jakie środki wybrać?
6 sierpnia 2018
impregnacja drewna wewnątrz domu
Impregnat do drewna wewnątrz pomieszczeń – co warto wiedzieć?
30 listopada 2018
Pokaż wszystkie

Ochrona elewacji drewnianej – jak zabezpieczyć drewno?

Drewniana konstrukcja domu

Drewno to wytrzymały i trwały materiał konstrukcyjny, pod warunkiem, że dobrze go zabezpieczysz przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych. Dlatego impregnacja drewna na zewnątrz jest bardzo ważna. Chcesz dowiedzieć się, jak ją przeprowadzić? Czytaj dalej.

Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewna jest impregnacja. Niezabezpieczone elementy drewnianej elewacji są podatne na wpływ wilgoci, owadów i drobnoustrojów. Pod wpływem wody, drewno wypacza się i traci swój kształt. Powstałe szczeliny są idealnym miejscem do rozwoju grzybów i pleśni.

Impregnat Konstrukcyjny Vidaron wnika głęboko w drewno, woda go nie wymywa i chroni drewno przed działaniem owadów i grzybów.

Impregnowanie elewacji drewnianej możesz przeprowadzić we własnym zakresie. Nie wymaga to szczególnych umiejętności. Kluczowy jest wybór odpowiedniego produktu dobrej jakości, który zabezpieczy drewno w dobrym stanie na lata i nie będzie wymagał powtarzania tej czynności co jakiś czas.

Impregnat do drewna konstrukcyjnego Vidaron

Impregnat do zabezpieczenia drewna konstrukcyjnego marki Vidaron

Jaki impregnat do drewna na zewnątrz?

Warto kierować się wysoką jakością produktu. Pamiętaj, że impregnujesz drewnianą elewację na kilka kolejnych lat. Od tego, jaki preparat wybierzesz, zależy to, czy twoje elementy konstrukcyjne przetrwają ten czas bez uszkodzeń.

Najistotniejszą cechą produktu jest dobre wnikanie do wnętrza drewna. Powinien głęboko penetrować warstwy oraz być niewymywalny – ma przecież chronić drewno przed stałym działaniem czynników atmosferycznych.

Zwróć też uwagę czy impregnat, jaki planujesz kupić, nie powoduje korozji metalowych elementów stosowanych do drewna, z którymi zetknie się podczas malowania. Niektóre produkty mogą je uszkadzać.

Impregnacja drewna wałkiem

Impregnowanie drewna przy pomocy wałka

Ochrona drewnianej elewacji przed pleśnią i grzybami

Pleśń i grzyby to główni wrogowie drewna. Rozwijają się na jego powierzchni i we wnętrzu bardzo szybko, a niezwykle trudno się ich pozbyć. Należy więc zrobić wszystko, aby nie mogły dostać się do twoich elementów konstrukcyjnych.

Rozwój tych organizmów następuje w wyniku zawilgocenia drewna, ponieważ mokre środowisko jest dla nich bardzo sprzyjające. Zastosuj impregnat, który nie dopuści do wniknięcia wody do wnętrza elementów konstrukcyjnych.

Impregnat nanieś na uprzednio przygotowane drewno. Powinno być oczyszczone i suche. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 25%. Produkt nanieś dwiema warstwami pędzlem lub natryskiem. Pomiędzy nałożeniem warstw odczekaj 2 godziny. Po zaimpregnowaniu drewno wymaga sezonowania przez 72 godziny.

Zabezpieczenie drewna przed ogniem

Ochrona przed ogniem to niezwykle ważne zagadnienie. Drewno zapala się łatwo, a jego ugaszenie nie zawsze jest proste. Zaprószenie niewielkiego ognia może przerodzić się w pożar, który zrobi duże straty.

Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed ogniem, wybierz impregnat, który posiada certyfikat ognioodporności. Taki preparat oprócz ochrony przed wilgocią i pleśnią, nie pozwoli na rozprzestrzenienie się ognia po elementach elewacji. Impregnat Ogniochronny Vidaron tworzy barierę przeciwogniową, która utrudnia zapalenie się zaimpregnowanych elementów.

Oprócz tego preparat ten głęboko wnika w impregnowaną powierzchnię i zapewnia ochronę przed grzybami, pleśnią i owadami.

Impregnacja drewna impregnatem

Impregnacja drewna