Drewno to materiał, który pracuje przez całe życie. Ulega skurczeniu i rozszerzaniu, przez co pojawiają się na nim pęknięcia. Jak powstrzymać pękanie drewna? Zapobieganie to pierwszy krok do ochrony przed niepożądanymi ubytkami.
Pęknięcia drewna powstają wówczas, gdy materiał szybko i nierównomiernie schnie. Drewno jest materiałem, który posiada właściwości higroskopijnie, w związku z czym wchłania wilgoć. Poprzez zmiany temperatury oddaje wilgoć do otoczenia. Z kolei wilgoć, która wyparowuje jest przyczyną kurczenia się drewna. Jeśli proces ten jest zbyt szybki – powstają pęknięcia drewna i tworzenie się szczelin zarówno w warstwach wewnętrznych jak i zewnętrznych.
Pęknięcia w drewnie o dużym przekroju jest naturalne. Dopuszczalne pęknięcia drewna są powierzchniowe – nie sięgają w głąb materiału. Jeśli nawet pojawiają się głębsze uszkodzenia, lecz nie przechodzą na przestrzał – nie będą mieć wpływu na wytrzymałość budynku. Ucierpieć mogą jedynie jego aspekty wizualne, choć mogą dodać drewnu uroku.
Dopuszczalne pęknięcia drewna nie stanowią żadnego zagrożenia. Obawiać się należy jedynie położenia poważniejszych pęknięć, które powstają w niesprzyjających, wyjątkowo niekorzystnych warunkach – mogą nieco wypłynąć na wytrzymałość konstrukcji.
Czy można skutecznie zatrzymać proces, którym jest pękanie drewna? Zapobieganie uszkodzeniom jego struktury polega na pielęgnacji drewnianych powierzchni stosownie do danej pory roku oraz jego suszenie. Najważniejszą zasadą ochrony drewna przed niszczeniem jest jego długotrwałe składowanie na powietrzu. Wpłynie to na powolne, równomierne wysychanie, które przyczynia się do utraty wilgoci bez ryzyka pękania. Warto zatem pamiętać, że kluczową rolę odgrywa wilgotność drewna – im bardziej optymalnie suche drewno, tym mniejsze zagrożenie powstawania pęknięć wywołanych zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Warto zabezpieczyć drewno odpowiednim impregnatem, które zabezpieczy powierzchnię przed niszczeniem.
Wiele osób obawia się pęknięcia drewna konstrukcyjnego. Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć je przed zniszczeniami, wybierz impregnat do drewna konstrukcyjnego, który chroni przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, np. wilgoci, jak również owadów i grzybów, które przyczyniają się do rozkładu drewna. Taki impregnat wsiąka głęboko w strukturę drewna i chroni je, dzięki czemu pęknięcia drewna konstrukcyjnego nie będą pojawiać się przez długi czas.
Jeśli zastosujesz odpowiedni impregnat – nie będą martwić cię popękane belki stropowe. Równie niebezpiecznie wygląda pękanie drewna na dachu, dlatego warto pokryć preparatem każdą istotną w budownictwie drewnianą powierzchnię. Impregnat do drewna konstrukcyjnego Vidaron doskonale nadaje się do zabezpieczania elementów drewnianych, drewna konstrukcyjnego i budowlanego, które montowane jest zarówno w przestrzeniach otwartych jak i zamkniętych. Ochroni materiał w klasie zagrożenia I, II, i III. Drewno, które będzie zadaszone i dodatkowo odpowiednio zaimpregnowane, wytrzyma bardzo długo.
Impregnat do drewna konstrukcyjnego Vidaron należy rozcieńczyć w proporcji 1 kg koncentratu na 9l wody. Następnie należy nałożyć je na suche, czyste drewno przy użyciu pędzla, metodą natryskową lub zanurzeniową (na min. 30 minut). Drewno powinno schnąć przez 72 godziny w zadaszonym miejscu.
Podobnie wygląda działanie naprawcze, kiedy schody drewniane pękają. Przed pokryciem ich impregnatem warto uzupełnić ubytki akrylową szpachlą, która zakryje nieestetyczne dziury. Użyj do tego Szpachli do drewna Vidaron. To masa przeznaczona do naprawy pęknięć, która dzięki zawartości terpentyny jest wysoce przyczepna do podłoża. Dodatek mączki kwarcowej sprawia, że produkt jest trwały. Po wyschnięciu warstwę szpachli możesz zeszlifować i polerować. Jeśli schody drewniane pękają w dużym stopniu, zabezpiecz je po wyschnięciu kolejną warstwą preparatu, a na koniec zabezpiecz lakierobejcą.