Pękanie drewna - zapobieganie niechcianym szczelinom
Jakie są dopuszczalne pęknięcia drewna konstrukcyjnego?
28 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Czym pomalować płot drewniany? Malowanie i konserwacja ogrodzenia

ogrodzenie z drewna

Drewniane ogrodzenie wokół domu lub ogródka działkowego to ciekawa i estetyczna alternatywa dla kamiennych, ciężkich lub drogich stalowych płotów. Do wyboru masz kilka gatunków drewna, różne wysokości oraz grubości, jakie posiadają sztachety malowane – drewniane i z imitujących drewno desek kompozytowych. Jak dbać i czym pomalować płot drewniany, by służył jak najdłużej i był prawdziwą wizytówką domu?

Ogrodzenia drewniane – podstawa konserwacji

Drewno to praktyczny, lekki i łatwo dostępny materiał, który wykorzystasz do zbudowania altany ogrodowej, ogrodzenia na działce letniskowej, doniczek na kwiaty lub mebli wypoczynkowych. Możesz wybierać spośród wielu kolorów i odcieni, a także nadawać deskom określony odcień przy pomocy bejcy do drewna i barwiących impregnatów. Takie środki w swojej ofercie posiada marka Vidaron.

Gdy drewno wystawione jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak słońce, wiatr i deszcz, może ulegać przebarwieniom, próchnieć i obrastać mchem lub porostami. Jeżeli projektujesz ogrodzenie z litego, surowego drewna, już na etapie budowy i montażu musisz zadbać o właściwą konserwację i zabezpieczenie desek oraz elementów mocujących. Nawet krótka ekspozycja surowych desek na deszcz surowych desek to gorsze wrażenia wizualne i krótsza żywotność drewna.

czym pomalować płot drewniany

Czym pomalować płot drewniany? Wybierz produkt, który jest przeznaczony do powierzchni zewnętrznych, dobrze wnika w drewno i nie wymaga zbyt częstego nanoszenia nowych warstw. Dobrze, aby impregnat działał przez kilka lat – farba do płotu drewnianego powinna zawierać absorbery UV oraz tworzyć delikatną, estetyczną powłokę, która nie przepuszcza wody. Jeśli nie lubisz mozolnego czyszczenia i regularnych prac konserwacyjnych w ogrodzie, wybierz gładkie deski bez rowków, rzeźbień i bogatych dekoracji Najlepiej, jeśli zabezpieczysz drewno jeszcze przed montażem. Ułatwi to dostęp do trudnodostępnych miejsc, których impregnacji nie unikniesz przy zmontowanym już ogrodzeniu.

Czym pomalować płot drewniany? Stawiaj zawsze na jakość

Preparaty i środki do pielęgnacji drewna, dostępne obecnie na rynku, to nieszkodliwe i bezpieczne produkty, które łatwo wysychają i szybko dają oczekiwany efekt. Farba do płotu drewnianego lub substancja impregnująca może mieć naturalne pochodzenie i bezbarwny kolor, który jedynie wydobędzie oryginalny rysunek drewna i podkreśli jego walory.

malowanie płotu drewnianego

Możesz też zdecydować się na produkt, który delikatnie zabarwi drewno na kilka odcieni – w tej roli idealna będzie bejca do drewna. Jeżeli zdecydowałeś się kupić deski bez warstwy izolacyjno-ochronnej, w pierwszej kolejności nanieś impregnat, a następnie lakier ochronny, który zapewni powierzchnię wykończeniową. Drewniane malowane sztachety wymagają okresowego przeglądu i sprawdzenia, czy na ich powierzchni nie zalęgły się pleśń, grzyby lub porosty.

Malowanie ogrodzenia drewnianego – jak usunąć mech z drewnianego płotu?

Nawet najlepsza początkowa konserwacja nie wystarczy, jeżeli nie będziesz jej ponawiać i pilnować właściwego stanu ogrodzenia. Aby obejście Twojego domu wyglądało zawsze estetycznie i schludnie, wybierz naturalny i sprawdzony produkt – idealny będzie pokost do drewna Vidaron. Użyjesz go także do impregnacji powierzchni drewnopochodnych, wzmocnisz w naturalny sposób wnętrze drewna i a pozostałości wykorzystasz wewnątrz pomieszczenia.

płot z drewna malowanie

Jeśli deski są nowe, wystarczy nanieść na nie przy pomocy pędzla, szczotki lub szmatki odpowiednią ilość pokostu i odczekać, aż dokładnie wyschnie. Więcej pracy czeka Cię wówczas, gdy płot wymaga czyszczenia i przywrócenia jego pierwotnego charakteru. Jak usunąć mech z drewnianego płotu i przeprowadzić malowanie drewna na zewnątrz?

Przed przystąpieniem do malowania, z użyciem szczotki lub szorstkiej szmatki, a także papieru ściernego, usuń starą warstwę lakieru lub bejcy, zwracając szczególną uwagę na ciemne i mocno przybrudzone miejsca. Jeśli drewno jest wilgotne, poczekaj, aż w pełni wyschnie. Pokost nałóż bardzo dokładnie i starannie, aby uniknąć zacieków i smug, prowadź pędzel wzdłuż rysunku drewna.

Jeśli nie jesteś pewien, czym pomalować płot drewniany, zwróć się o pomoc do specjalisty i zainwestuj w najwyższej jakości produkty. Tu nie warto oszczędzać – właściwie zabezpieczony płot to gwarancja spokoju i komfortu użytkowania przez długie lata.