Trwałość konstrukcji dachu zależna jest między innymi od tego, czy więźba dachowa została w odpowiedni sposób zabezpieczona przed potencjalnym zniszczeniem w związku z czym warto się zastanowić jak zaimpregnować więźbę dachową. Bez optymalnego zabezpieczenia narażona jest na szkodniki, zagrzybienie czy degradację. Do ochrony konstrukcji niezbędny będzie ci impregnat do więźby dachowej. Zobacz kiedy i jak prawidłowo zabezpieczyć drewno konstrukcyjne przed zniszczeniem.
Drewniana konstrukcja dachu wymaga ochrony. Niezabezpieczone drewno może ulec zawilgoceniu, wypaczeniu i pęknięciu. Powstałe szczeliny to idealne miejsce do rozwoju grzybów i mikroorganizmów, które mogą wykruszać materiał i zaburzać całą konstrukcję budynku. Impregnacja więźby dachowej zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Im suchsze jest drewno, tym lepiej będzie na nie działał impregnat. Jeśli materiał jest mokry – nie wchłonie impregnatu. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 18%. Warto więc zainwestować w surowiec, który poddano procesowi wysuszenia w specjalistycznej komorze, w ok. 75oC. Pracę najlepiej przeprowadzać w temperaturze od 5 do 20°C w porze suchej.
Impregnację więźby dachowej warto wykonać już podczas budowy domu, co zabezpieczy drewno na długie lata. Jeśli jednak planujesz odświeżenie lub remont dachu, warto sprawdzić stan jego konstrukcji i naprawić ewentualne ubytki. Wtedy możliwa będzie impregnacja starej więźby dachowej, co zabezpieczy drewno na kolejne, długie lata i zapewni bezpieczeństwo konstrukcji całego budynku.
Wielu właścicieli obiektów zastanawia się, czym zaimpregnować więźbę dachową, aby przez długi czas cieszyć się stabilną, mocną konstrukcją dachu, która zapewni domownikom bezpieczeństwo. Na rynku budowlanym dostępnych jest kilka rodzajów preparatów, dostosowanych do różnych potrzeb.
Preparat solny w postaci proszku lub roztworu łatwo i głęboko wnika w drewno. Można go aplikować metodą ciśnieniową lub zanurzeniową. Woda go wymywa, nie nadaje się więc do zabezpieczania elementów narażonych na kontakt z wodą, np. pod dach wykonany z blachy. Jeśli dach nie jest wykonany z materiału narażonego na korozję – preparat solny sprawdzi się doskonale.
Preparat wodorozcieńczalny, np. Vidaron – Impregnat konstrukcyjny, to niezwykle popularny impregnat do więźby dachowej. Koncentrat należy rozcieńczyć z wodą i nanosić wybraną metodą. Schnie szybko, nie wydziela mocnego zapachu. Można nanieść go na powierzchnię wcześniej zabezpieczoną preparatem solnym. Nadaje się do ochrony wszelkich elementów drewnianych, w tym drewna budowlanego i konstrukcyjnego, które montowane jest w przestrzeniach otwartych, narażonych na działanie warunków atmosferycznych. Sprawdzi się także w pomieszczeniach zamkniętych.
Preparat rozpuszczalnikowy wnika w drewno szybciej i głębiej niż produkty wodorozcieńczalne. Jest jednak materiałem toksycznym i przeznaczonym do stosowania na zewnątrz budynku.
Preparat olejowy lub lakierobejca tworzy na drewnie wodoodporną, ochronną powierzchnię. Nie należy ich jednak stosować do drewna konstrukcyjnego. Nadają się do wykończenia i ozdobienia po wcześniejszej impregnacji innym, trwałym środkiem.
Jeśli zdecydowałeś się na ochronę drewna konstrukcyjnego w warunkach domowych, możesz zrobić to jedynie płynnym środkiem metodą ręcznego malowania. Jak zaimpregnować więźbę dachową?
Oto praktyczne wskazówki:
Odpowiednia impregnacja więźby dachowej pozwoli ci cieszyć się bezpieczeństwem konstrukcji i dobrą formą drewna na długie lata. Zadbaj więc o to, aby wykonać wszystkie czynności skrupulatnie i dokładnie – tylko wtedy odpowiednio ochronisz konstrukcję dachu.