Zabezpieczenie drewna przed wilgocią sprawdź jak zabezpieczyć drewno przed deszczem
Jak ochronić drewno przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi?
11 września 2019
jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią
Zabezpieczenie drewna przed wilgocią – przygotowanie i realizacja
28 listopada 2019
Pokaż wszystkie
Jak zabezpieczyć drewniany balkon? Malowanie balkonu krok po kroku

Balkon drewniany to prawdziwa ozdoba każdego domu. Możesz na nim spędzać czas z bliskimi, pracować i bawić się z dziećmi. Daje Ci kontakt z naturą i umożliwia odpoczynek po całym dniu. Jak zabezpieczyć drewniany balkon przed deszczem i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, by służył Ci jak najdłużej?

Zabezpieczenie balkonu przed wilgocią. Co warto wiedzieć?

Balkon i taras wykonany przy pomocy ryflowanych desek z drewna, eleganckie płytki drewniane balkonowe czy drewniana pergola to idealne rozwiązania dla każdego miłośnika spędzania czasu na świeżym powietrzu lub w ogrodzie. To także zwrot ku naturalnym materiałom i wykorzystanie najpowszechniejszych produktów do budowy domu, dostępnych niemal od ręki. Drewno dobrze współgra z pozostałymi elementami ogrodowych dekoracji, jest łatwe w obróbce, powszechnie dostępne, a właściwie zabezpieczone posłuży Ci przez lata.

Ponieważ drewno balkonowe wystawiane jest nieustannie na działanie czynników atmosferycznych, dobrze jest zainwestować w wysokiej jakości, mocne gatunki drzew, a powierzchnię należy dodatkowo pokryć je zabezpieczającą warstwą konserwującą. Dobrze sprawdzi się dąb, buk, różne rodzaje drzew egzotycznych, a także deski kompozytowe, tworzone z kawałków drewna zmieszanych ze wzmacniającymi je żywicami i olejami. Balkon i taras warto też okresowo czyścić przy użyciu myjki ciśnieniowej i usuwać resztki błota, liści oraz nagromadzone drobinki brudu.

Drewniana podłoga na balkon – o czym musisz pamiętać?

Sposoby zabezpieczania drewnianego balkonu

Gdy budujesz samodzielnie balkon drewniany – konstrukcja i stabilne podłoże to podstawa do stworzenia trwałej struktury, której nie będą przeszkadzały wiatr, ulewne deszcze i intensywne użytkowanie przez domowników. Balkon lub taras możesz osadzić na legarach i wspornikach, możesz także stworzyć betonową wylewkę, na której zamocujesz poszczególne elementy podłogi, balustrady czy słupki mocujące pod hamak.

Drewno na balkon powinno być odpowiednio sezonowane i zabezpieczone przed wilgocią. Jeśli masz wątpliwości, czy było trzymane w prawidłowych warunkach, po kupieniu materiałów na taras rozłóż je na kilka dni w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Unikniesz deformacji desek i późniejszych kłopotów z konserwacją drewna.

Przygotowanie i malowanie powierzchni tarasu

Drewniany taras i wszystkie elementy wykończeniowe wymagają dokładnego zaimpregnowania środkiem ochronnym. Możesz kupić gotowe, zabezpieczone deski, jednak nawet te, podczas konstruowania i skręcania tarasu, mogą ulec otarciom i zawierać fragmenty, które trzeba pomalować środkiem ochronnym. Dlatego niezbędne będzie pokrycie go Olejem do drewna VIDARON.

Impregnat nanieś na dokładnie oczyszczony i odkurzony drewniany balkon. Zamieć, zbierz wióry i trociny, które zostały po skończeniu docinania materiałów. Przed pomalowaniem balkonu dobrze jest najpierw pomalować dodatkowe elementy, które potem będziesz mocować na balkonie. Zacznij od belek, balustrad i słupków. Pociągnij impregnatem ogrodowe meble, stolik kawowy i konstrukcję hamaka.

Jak zabezpieczyć drewniany balkon - Malowanie drewnianego balkonu krok po kroku

Wskazówki do poprawnego malowania balkonu

Preparat możesz wykorzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Nadaje deskom delikatne, satynowe wykończenie i wydobywa naturalny kolor drewna. Impregnuje i chroni przed silnym promieniowaniem słonecznym, deszczem i mrozem. Możesz go użyć do pomalowania zarówno, litych drewnianych desek, jak i zabezpieczyć płytki drewniane balkonowe. Preparat stosunkowo szybko wysycha i nie wydziela zbyt intensywnego, drażniącego zapachu.

Przed pomalowaniem podłogi odkurz ją i wypoleruj delikatnym papierem ściernym o wysokiej granulacji. Jeśli zauważysz na powierzchni znaczące ubytki w drewnie, w które może dostawać się woda i brud, zamaskuj je przy pomocy szpachli do drewna. Malując tar, użyj szerokiego, miękkiego pędzla lub wałka, dzięki którym dotrzesz we wszystkie zagłębienia i rowki. Dla większej pewności pokryj całość kilkukrotnie, zwracając uwagę na zalecenia producenta i właściwy czas schnięcia.

Malowanie drewnianego balkonu

Jak pomalować drewniany balkon?

Jeśli marzysz o jasnym lub ciemniejszym odcieniu drewna, możesz zacząć od pociągnięcia drewna bejcą – w kolorze bielonego drewna lub bardzo ciemną, która nada deskom egzotycznego charakteru. Na koniec zabezpiecz powierzchnię Lakierem zewnętrznym VIDARON.

Takie postępowanie da Ci pewność, że taras posłuży na długo i nie będziesz musiał zbyt często go konserwować. Stosuj się do zaleceń producenta i sprawdzonych rozwiązań, a Twój taras będzie ulubionym miejscem spotkań rodziny i przyjaciół!