Jak zabezpieczyć drewniany balkon? Malowanie balkonu krok po kroku
Jak zabezpieczyć taras przed wilgocią? Malowanie balkonu z drewna
16 września 2019
Pękanie drewna - zapobieganie niechcianym szczelinom
Jakie są dopuszczalne pęknięcia drewna konstrukcyjnego?
28 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Zabezpieczenie drewna przed wilgocią – przygotowanie i realizacja

jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią

Drewno narażone na kontakt z wodą i wilgocią ulega biokorozji i gniciu. Jeśli decydujesz się na drewniane meble ogrodowe lub łazienkowe bądź drewno jest elementem konstrukcji twojego domu – zabezpieczenie drewna przed wodą jest koniecznością.

Drewno a wilgoć – oddziaływanie wody na drewniane elementy

Zmiany w wilgotności i nadmiar wody niekorzystnie wpływają na niemalże wszystkie gatunki drewna. Woda powoduje jego pęcznienie i kurczenie się, co z kolei skutkuje pękaniem i zmianami w kształcie drewna. Liczne uszczerbki i pęknięcia są doskonałym środowiskiem do rozwoju biokorozji. Ponadto wilgoć w drewnie wpływa na rozwój grzybów i pleśni. Zagrożeniem może być także mróz, który powoduje zamarzanie wody w szczelinach i duże zniszczenia w strukturze drewna. Zabezpieczenie drewna przed wodą jest więc niezwykle ważne, aby uchronić je przed szybką degradacją.

Ochrona drewna przed wilgocią – dlaczego warto to robić?

Zabezpieczenie drewna przed wilgocią sprawia, że staje się ono odporne na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych i okresowy kontakt z wodą. Drewno niezabezpieczone przed wilgocią zaczyna gnić i ulega biokorozji. Zagrożenie dotyczy nawet najbardziej odpornych gatunków, np. buku, modrzewia czy dębu.

zabezpieczenie-drewna-przed-wilgocią

Jeśli pominiesz zabezpieczenie drewna przed wilgocią, w niedługim czasie mogą czekać cię duże prace naprawcze lub całkowita wymiana elementów drewnianych. Pamiętaj, że drewno nie powinno być w stałym i długotrwałym kontakcie z wodą. Jeśli jednak to nieuniknione, wówczas skorzystaj ze specjalistycznych impregnatów klasy V. Elementy wykonane z drewna zanurzone w wodzie wymagają specjalistycznego zabezpieczenia. W innym wypadku niszczenie struktury będzie następować bardzo szybko. Czym zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Środki konserwujące drewno – czym zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Zastanawiasz się jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią i gniciem? W głównej mierze zależy to od miejsca, w którym znajduje się drewniany element. W przypadku drewnianych mebli do łazienki, warto je polakierować. Struktura lakieru skutecznie ochroni przed wilgocią i uniemożliwi jej wnikanie w strukturę surowca. Odpowiednie środki konserwujące drewno w łazience zabezpieczą meble przed wpływem pary wodnej i przypadkowym zalaniem podczas kąpieli.

środki konserwujące drewno

W przypadku elementów drewnianych, które znajdują się na zewnątrz, np. na podwórku lub w ogrodzie, musisz zastosować inne środki niż te, które sprawdzają się w przypadku umeblowania domowego. Jak zabezpieczyć drewno przed deszczem i poranną rosą? Wybierz impregnat, który wzmacnia strukturę drewna i chroni je przed szkodliwym działaniem wody, grzybami, sinizną i owadami, albo lakierobejcę.

Czym zabezpieczyć drewno przed wilgocią, jeśli elementy drewniane znajdują się przy gruncie? Najlepiej zastosować mocny, skoncentrowany środek, który ochroni elementy konstrukcyjne budynku. Jak więc prawidłowo przeprowadzić zabezpieczanie drewna przed wilgocią? Wybierz Impregnat do drewna konstrukcyjnego Vidaron, który chroni przed działaniem czynników atmosferycznych, zabezpiecza przed działaniem grzybów i nie ulega wymywaniu przez wodę.

O czym pamiętać podczas aplikacji środka?

Środki konserwujące drewno wewnątrz budynku nakładaj na czyste i suche powierzchnie. Zaaplikuj wybrany impregnat w optymalnych warunkach, tzn. przy wilgotności powietrza do 25% i temperaturze od 5 do 30oC. Nałóż pędzlem co najmniej 2 warstwy preparatu, zachowując przynajmniej 2 godziny odstępu między kolejnymi warstwami. Jeśli wybierzesz metodę zanurzeniową, wówczas odczekaj nie mniej niż 30 minut między nakładaniem kolejnych warstw. W impregnacji ważne jest, aby zastosować odpowiednią ilość preparatu na m2. Impregnacja to inaczej nasączanie – drewno musi być nasączone właściwą ilością środków ochronnych. Korzystaj z karty technicznej producenta podczas przygotowania do impregnacji.

zabezpieczenie drewna przed wilgocią krok po kroku

Jak zabezpieczyć drewno przed deszczem? Jeśli chcesz ochronić przed wilgocią umeblowanie, które znajduje się na zewnątrz budynku, najpierw oczyść powierzchnię z brudu i plam. Usuń stare powłoki malowane lub impregnowane i dokładnie odpyl. Teraz możesz przejść do aplikacji wybranych impregnatów, np. Impregnat Ochronny  do drewna gruntujący Vidaron. Nałóż go pędzlem lub metodą zanurzeniową i pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny. Przeszlifuj i odpyl, a następnie zaaplikuj impregnat ochronno-dekoracyjny powłokotwórczy. Nałóż go równomiernie na całą powierzchnię, po chwili rozprowadź wzdłuż słojów suchym pędzlem. Według instrukcji należy nałożyć 2 warstwy produktu, pomiędzy którymi warto zeszlifować podłoże.

Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią i gniciem, jeśli stanowi elementy konstrukcyjne? Przygotuj roztwór z 1 kg Impregnatu do drewna konstrukcyjnego VIDARON i 9 litrów wody. Mieszaj do rozpuszczenia się środka i nałóż pędzlem lub metodą natryskową. Najlepiej zaaplikować 2 warstwy w odstępach 2 godzin lub w przypadku metody zanurzeniowej – zanurzyć na 30 minut w roztworze. Pozostaw do wyschnięcia i sezonuj drewno w suchym miejscu przez 72 godziny.