impregnacja drewna wewnątrz domu
Impregnat do drewna wewnątrz pomieszczeń – co warto wiedzieć?
30 listopada 2018
Jak zaimpregnować więźbę dachową
Jak wygląda impregnacja więźby dachowej? Poradnik praktyczny
20 grudnia 2018
Pokaż wszystkie

Impregnacja drewna konstrukcyjnego – co należy zrobić?

Drewno to materiał niezwykle wytrzymały, ale i wrażliwy. Szczególnie w momencie, kiedy narażony jest na działanie czynników zewnętrznych. Wymaga ochrony przed wilgocią, ogniem, szkodnikami i warunkami atmosferycznymi, dlatego warto się zastanowić czym impregnować drewno konstrukcyjne. Impregnacja drewna to sposób na zabezpieczenie materiału przed zniszczeniem, o co musisz zadbać zwłaszcza w przypadku elementów konstrukcyjnych. Sprawdź, jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego wybrać i kiedy należy go zastosować.

Dlaczego tak ważne jest zabezpieczenie drewna?

Drewno jest surowcem ekologicznym, stylowym i eleganckim. Niezabezpieczone, dość szybko ulega zniszczeniu, właściwie ochronione – przetrwać może stulecia. Drewno zastosowane na zewnątrz, narażone jest na szkodliwe działanie promieniowania UV, które niszczy ligninę. Z kolei pod wpływem wody drewno puchnie, kurczy się, tworzy idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni, które powodują jego rozkład. Na szybkie niszczenie drewna wpływ mają także owady, które drążą w drewnie korytarze i uszkadzają strukturę surowca. Zastosowanie odpowiedniego impregnatu jest koniecznością w przypadku drewna użytego na zewnątrz lub drewna konstrukcyjnego. Zabezpieczy on przed wszystkimi czynnikami, które zagrażają długiemu żywotowi drewnianych elementów i pozwoli cieszyć się nimi przez długie lata.

Skuteczna impregnacja drewna konstrukcyjnego

Jaki produkt do impregnacji drewna wybrać?

Impregnaty do drewna konstrukcyjnego – rodzaje środków ochrony drewna

Ze względu na wykazywane właściwości, impregnaty do drewna na zewnątrz dzielą się na:

  • Impregnaty solne, które chronią drewno konstrukcyjne przed grzybami, pleśnią szkodnikami i ogniem. Występują w postaci proszku lub gotowego preparatu. Są jednak zmywalne przez wodę, dlatego nie nadają się do zabezpieczania elementów narażonych na styczność z wilgocią.
  • Preparaty wodorozcieńczalne, które stanowią podstawową ochronę drewna. Można łączyć je z innymi impregnatami, np. solnym. Schną bardzo szybko i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.
  • Impregnaty rozcieńczalnikowe, które chronią drewno przed rozwojem grzybów i szkodliwym działaniem owadów. Zabezpieczają przed wilgocią i promieniami UV. Występują w postaci bezbarwnej oraz barwiącej.
  • Preparaty na bazie oleju, które chronią przed działaniem wilgoci, nadają powierzchni świeżego wyglądu, zabezpieczają przed pękaniem i zabrudzeniami. Z kolei lakierobejce pokrywają drewno woskową powłoką, która nadaje elastyczności i chroni przed słońcem oraz wodą.
  • Impregnaty barwiące, powstałe na bazie żywic alkidowych lub akrylowych z dodatkiem pigmentów barwiących. Nadają powierzchni drewnianej niepowtarzalnego charakteru i podkreślają naturalną strukturę drewna.

Różne rodzaje drewna – jak dobrać właściwy impregnat do drewna?

Nie wszystkie impregnaty możesz stosować na każdy rodzaj drewna. Preparat solny dobrze sprawdzi się jako zabezpieczenie np. więźby dachowej, jednak z powodu zmywalności przy zetknięciu z wodą, ma pewne ograniczenia. Nie jest to odpowiedni impregnat do więźby dachowej, która ma być pokryta blachą – może to spowodować korozję. Preparat wodorozcieńczalny sprawdzi się jako podstawowa ochrona powierzchni, nawet w przypadku drewna wilgotnego. Nie należy jednak stosować go na powierzchnię wysuszoną, która może pękać i pęcznieć. Impregnaty na bazie oleju wybieraj do zabezpieczenia mebli ogrodowych, tarasów, płotów wykonanych z każdego gatunku drewna, narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Preparaty barwiące stosuj na oszlifowaną, zabezpieczoną powierzchnię.

Drewno konstrukcyjne – impregnacja drewna krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, czym impregnować drewno konstrukcyjne, wybierz specjalistyczny impregnat konstrukcyjny do ochrony drewna budowlanego, np. Impregnat Konstrukcyjny – koncentrat 1:9, który zabezpieczy przed niepożądanym działaniem grzybów i owadów, które przyczyniają się do rozkładu drewna. Receptura preparatu pozwala na ochronę przed efektem warunków atmosferycznych, bez zagrożenia wymyciem środka. Produkty przeznaczone do zabezpieczania drewna konstrukcyjnego w 100% utrwalają się po procesie impregnacji. Kontrola jakości na terenie Unii Europejskiej daje pewność, że każdy impregnat do drewna budowlanego spełnia swoją rolę i jest całkowicie bezpieczny do stosowania.

Impregnat do drewna konstrukcyjnego – koncentrat

Impregnat do drewna konstrukcyjnego w postaci koncentratu.