Jak zaimpregnować więźbę dachową
Jak wygląda impregnacja więźby dachowej? Poradnik praktyczny
20 grudnia 2018
Co to jest pokost lniany Zastosowanie i przeznaczenie
Co to jest pokost lniany? Zastosowanie i przeznaczenie
16 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie

Jaki impregnat do więźby dachowej jest najlepszy? Podpowiadamy!

jak zaimpregnować więźbę dachową

Prawidłowa konstrukcja budynku i dachu to klucz do trwałości, stabilności i bezpieczeństwa budynku. Drewniane elementy są narażone na czynniki atmosferyczne, pleśń, grzyby i szkodniki, przez co z biegiem czasu mogą ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu. Odpowiednią ochronę i konserwację konstrukcji budynku zapewni impregnacja więźby dachowej. Sprawdź, kiedy i jak zabezpieczyć drewno konstrukcyjne i jakie preparaty nadają się do tego najlepiej.

Impregnat do drewna konstrukcyjnego – jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jaki środek do impregnacji więźby dachowej wybrać? Na rynku budowlanym znajdziesz kilka rodzajów preparatów, które możesz dostosować do swoich potrzeb i wymagań konstrukcji drewnianej: roztwory solne, wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe.

Impregnat solny dostępny jest w postaci roztworu lub proszku. Wnika w drewno szybko i głęboko, zapewniając materiałowi odpowiednie zabezpieczenie. Może ulec wymyciu przez wodę, dlatego nie sprawdzi się w przypadku elementów, które mogą być narażone na kontakt z wodą. Nie stosuj go więc, jeśli jesteś posiadaczem dachu blaszanego lub wykonanego z innego materiału, podatnego na korozję. Preparat możesz zaaplikować metodą zanurzeniową lub ciśnieniową.

Wodorozcieńczalny impregnat do więźby dachowej, np. Vidaron – Impregnat ochronny- gruntujący, jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań do ochrony drewna konstrukcyjnego. Doskonale zabezpiecza powierzchnie w otwartych przestrzeniach, narażonych na działanie czynników atmosferycznych i biologicznych. Schnie dość szybko, ale pamiętaj, że jeśli stosujesz ten środek w pomieszczeniu, to dobrze je wywietrz. To mimo wszystko środek chemiczny.

Koncentratu nie należy rozcieńczać z wodą, ale pamiętaj o dobrym wymieszaniu, które powtarzaj podczas aplikacji. Taki impregnat nakładaj pędzlem lub metodą zanurzeniową.

Preparat rozpuszczalnikowy jest produktem toksycznym, nadaje się do stosowania na zewnątrz budynku. Wnika w drewno głębiej i szybciej, niż preparaty wodorozcieńczalne. Jest niezwykle skuteczny – doskonale chroni drewno przed zniszczeniem.

Impregnacja więźby dachowej

Czym impregnować więźbę dachową?

Impregnacja starej więźby dachowej – czy to się opłaca?

Jeśli jesteś posiadaczem wiekowego domu, sprawdź, w jakim stanie znajduje się konstrukcja dachu. Jeśli nie jest mocno uszkodzona i zniszczona, nie musisz wymieniać jej na nową. Impregnacja starej więźby dachowej przedłuży żywotność dachu i zabezpieczy go przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych i biologicznych.

Aby móc odnowić więźbę dachową, usuń wszystkie uszkodzone lub zagrzybione elementy, części zbutwiałe albo zniszczone przez owady. Wymień elementy, których nie da się naprawić. Jeśli to potrzebne, zdecyduj się na wzmocnienie drewna konstrukcyjnego. W kolejnym kroku możesz przystąpić do impregnacji drewna wybranym preparatem.

Impregnacja więźby dachowej krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, jak zaimpregnować więźbę dachową warunkach domowych, zapoznaj się z kilkoma praktycznymi wskazówkami, które ułatwią ci przeprowadzenie całego procesu.

  1. Sprawdź, czy drewno pozbawione jest przebarwień, zacieków i kory.
  2. Koniecznie osusz je, gdyż zabezpieczanie mokrego lub wilgotnego materiału może doprowadzić do biodegradacji lub powstania pęknięć.
  3. Jeśli drewno jest już przygotowane, rozpocznij aplikację impregnatu. To, ile warstw powinieneś nałożyć, zależy od rodzaju produktu i zaleceń producenta. Na karcie technicznej Impregnatu ochronnego-gruntującego Vidaron znajdziesz informację o zalecanej, jednej warstwie preparatu. Możesz jednak spotkać z innymi wytycznymi, dlatego tak ważne jest, by zapoznać się z zaleceniami danego producenta.

Odpowiednie zabezpieczenie więźby dachu umocni konstrukcję i pozwoli ci cieszyć się stabilnością i bezpieczeństwem w twoim domu. Wszystkie czynności wykonuj więc z należytą dokładnością i przestrzegaj instrukcji aplikacji impregnatu.

vidaron impregnat ochronny gruntujący

Impregnat ochronny – gruntujący marki Vidaron