Impregnacja deski tarasowej modrzewiowej
Impregnacja tarasu z modrzewia. Jak wykonać ją w kilku krokach?
20 maja 2019
Czym malować drewno na zewnątrz? Najlepsze impregnaty do drewna na zewnątrz
Zabezpieczenie drewna na zewnątrz – jakie są najlepsze impregnaty i lakiery?
10 września 2019
Pokaż wszystkie

Impregnacja domu drewnianego z bali. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Impregnacja domu z bali. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Drewniane domy są w Polsce coraz bardziej popularne. Obiekty z bali są funkcjonalne, estetyczne i ekologiczne. Warto jednak pamiętać, że po kilku latach należy odpowiednio chronić je przed działaniem warunków atmosferycznych i zagrożeń biologicznych. Sprawdź, jak powinna przebiegać prawidłowa impregnacja domu z bali.

Domy z bali drewnianych – rozwiązanie nie tylko dla górali

Domy z bali są przede wszystkim zdrowe, piękne i trwałe. To doskonała alternatywa dla budownictwa tradycyjnego. Domy wykonane z drewnianych bali przeznaczone są dla tych, którzy szczególnie cenią sobie ekologię i naturalne rozwiązania. Wyróżniają się korzystnym dla człowieka klimatem, który tworzy się w środku pomieszczeń. Doskonale wpływają na samopoczucie mieszkańców. Drewno to niezwykle przytulny i ciepły materiał, który zapewnia optymalną ochronę termiczną budowli.

Drewniany dom sprawia, że mieszkańcy czują szczególną bliskość z naturą. Choć możesz postawić je praktycznie wszędzie, najczęściej decydują się na nie osoby, które mają w posiadaniu ziemię położoną w malowniczym krajobrazie. Dom z bali to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które cenią sobie szybkość ich wykonania. Postawienie obiektu tego typu jest stosunkowo tanie, nie wymaga tworzenia solidnych i głębokich fundamentów, co sprawia, że inwestycja jest ekonomiczna. Musisz jednak wiedzieć, jak dbać o dom z bali, aby Ci posłużył w dobrej formie przez długie lata.

Jak należy chronić dom z bali?

Impregnacja domu z bali pozwoli Ci cieszyć się estetyką obiektu, a także da gwarancję odpowiedniej ochrony. Pamiętaj, że drewno jest surowcem naturalnym i jego trwałość zależy od kilku czynników. Nie warto odkładać pielęgnacji domu na ostatnią chwilę. Konserwacja domu z bali jest konieczna w momencie, kiedy zmienia się lub szarzeje barwa drewna, a ochronne powłoki zaczynają się łuszczyć.

Jak dbać o dom z bali - Sposoby impregnacji drewna

Sposoby impregnacji domu wykonanego z bali

Impregnacja starego domu z bali wymaga zastosowania odpowiedniego środka zabezpieczającego. Wybór preparatu powinien zależeć od tego czy chcesz zachować naturalny kolor bali czy pokryć je innym kolorem. Obiekt drewniany możesz zabezpieczyć impregnatem, lakierobejcą lub olejem. Impregnat Ochronno‐Dekoracyjny Powłokotwórczy to środek, który zabezpieczy drewno przed warunkami atmosferycznymi, działaniem szkodników, pleśni i grzybów. Przeznaczony jest to zabezpieczania drewna surowego i nadaje mu określoną barwę. Preparat zapewnia co najmniej 6 lat skutecznej ochrony.

Kolejnym środkiem ochronnym do drewna jest lakierobejca, czyli powłoka lakiernicza którą można zastosować w formie bezbarwnej. Zapewnia utrzymanie pierwotnego koloru, zapobiega rozjaśnieniu i przyciemnieniu powierzchni. Dzięki temu drewno zachowuje naturalny, piękny kolor. Renowacja starego domu z bali przy użyciu lakierobejcy konserwuje, pielęgnuje i chroni drewno.

Renowacja i impregnacja domu z bali

Impregnacja oraz renowacja domu wykonanego z bali

Skuteczne w ochronie może być także olejowanie domu z bali. Metoda pomaga utrzymać obiekt w naturalnej postaci. Produkt wnika w drewno, uwidacznia słoje i, jeśli zdecydujesz się na opcję barwnego oleju, podkreśli kolor drewna. Powierzchnia pokryta olejem kryje pęknięcia, nie powoduje odpryskiwania i nie zostawia śladów. Dom z bali należy olejować co jakiś czas – jeden lub dwa razy w roku. Pamiętaj, że jeśli raz pokryjesz ściany olejem, już zawsze muszą być olejowane. Ta metoda ma jednak sporo plusów. Zaletą olejowania jest skuteczna pielęgnacja obiektu, a sposób nakładania oleju jest wygodną metodą aplikacji.

Renowacja i impregnacja domu z bali. Czym zabezpieczyć drewno?

Przed przystąpieniem do procesu impregnacji odpowiednio przygotuj powierzchnię. Wyczyść elewację z kurzu i zabrudzeń, możesz także umyć ją wodą z dodatkiem mydła lub innym preparatem do czyszczenia drewna. Dzięki temu pozbędziesz się zanieczyszczeń organicznych – pleśni i grzybów czy nieorganicznych – kurzu i sadzy. Jeśli na powierzchni drewna pozostały przebarwienia, możesz zlikwidować je papierem ściernym.

Konserwacja domu z bali za pomocą impregnatu, powinna być przeprowadzona w temperaturze od 5oC do 30oC podczas bezdeszczowego dnia. Zanim przystąpisz do impregnacji, sprawdź prognozę pogody. Ważne, aby 24 godziny po aplikacji warunki pogodowe nie uległy zmianie. Przy aplikacji wybranego produktu do drewna stosuj cienkie warstwy preparatu. Nałożenie zbyt dużej ilości substancji może spowodować trudności w wyschnięciu, pękanie powierzchni lub łuszczenie po krótkim czasie.

Stosując impregnaty lub oleje przy aplikacji pomocne będą tampon lub szmatka. Nałóż wymaganą ilość warstw i zbierz szmatką nadmiar preparatu. Jeśli to konieczne, kolejną warstwę nałóż po 24 godzinach, jednak przed nałożeniem tej warstwy nie szlifuj już powierzchni.