Pokost lniany to jeden z najstarszych i sprawdzonych impregnatów. Prawdziwy pokost jest w pełni naturalny, nietoksyczny i gwarantuje pewne zabezpieczenie powlekanych powierzchni szczególnie w zakresie zabezpieczenia drewna przed wilgocią i wodą. W jaki sposób go używać, aby był skuteczny i odpowiednio chronił przed wilgocią i uszkodzeniami?
Vidaron pokost lniany to gęsty olej z nasion lnu wzbogacany substancjami, które mają na celu lepszą penetrację w głąb olejowanej powierzchni, oraz przyspieszającymi wysychanie. Dawniej modyfikowano i wzbogacano pokost lniany – właściwości impregnatu wzmacniano solami ołowiu. Obecnie są to naturalne dodatki na bazie organicznych rozpuszczalników i żywic. Niektóre z nich mają dodatek terpentyny. Coraz popularniejsze są czyste oleje, zyskujące licznych zwolenników ekologicznych metod impregnacji.
Nakładanie pokostu polega na nałożeniu grubej warstwy na drewno, aby dokładnie wchłonął się w głąb powierzchni. Pokost lniany do drewna nakładaj zawsze na dokładnie wysuszone drewno. W odróżnieniu od olejów z dodatkiem wosku, nie zostawia on widocznej warstwy impregnującej i daje bardzo delikatny efekt wykończenia. Wymaga też czasu, aby dokładnie wyschnąć i stworzyć odpowiednią warstwę ochronną. Niekiedy jest to nawet kilka dni.
Pamiętaj, jak łączyć pokost lniany z innymi materiałami wykończeniowymi. Olej lniany źle reaguje z żywicami poliuretanowymi. Pomyśl o silniejszej ochronie, jeśli planujesz zabezpieczyć powierzchnię na zewnątrz. Pokost jest delikatnym środkiem i mimo, że wnika w głąb drewna, nie zawsze jest w stanie szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, dlatego warto następnie zabezpieczyć wyrobami alkidowymi typu lakerobejca, lakier czy emalia.
Pokost wykorzystasz nie tylko do impregnacji drewna, ale także tynków mineralnych lub podłoży porowatych. Może stanowić podkład pod inne substancje zabezpieczające na bazie oleju i wypełni wolne przestrzenie w drewnie.
Nowoczesne pokosty lniane wykorzystasz w mieszkaniu i na zewnątrz. Stosowany na blaty stołowe, meble i balustrady, daje delikatny, matowy efekt. Aby uzyskać odpowiedni rezultat, pamiętaj o dokładnym odtłuszczeniu powierzchni, usunięciu plam żywicy i dokładnym wygładzeniu drewna. Jeśli nakładasz lniany pokost w świeżo malowanym lub remontowanym pokoju, upewnij się, że wytarłeś pył i kurz z pozostałych przedmiotów. Pokost schnie dość długo i jest lepki, przez co mogą się na nim osadzać drobinki brudu. Trudno je będzie usunąć z zaschniętej warstwy drewna lub materiałów drewnopochodnych.
Pokost lniany podkreśla on rysunek drewna, delikatnie odżywia kolor i nie pozostawia tłustych plam.
Do malowania pokostem użyj szerokiego pędzla lub wykorzystaj metodę natryskową. Przy pierwszej, gruntującej warstwie możesz dodać niewielką ilość rozpuszczalnika. Kolejną powłokę należy nanieść nie wcześniej niż po 24 godzinach. Farby podkładowe lub nawierzchniowe stosuj po całkowitym wchłonięciu się pokostu w strukturę drewna.
Jak stosować go bezpiecznie, gdy w domu są małe dzieci lub alergicy? Pomimo, że pokost lniany do drewna to prosty i zdrowy środek do konserwacji. Nie jest toksyczny, jednak należy pamiętać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności, w tym o odpowiedniej wentylacji. Praca z nim nie wymaga wysokich nakładów finansowych i skomplikowanych metod nakładania. Jedyne, czego potrzebujesz, to czas – pokost należy do substancji przyspieszających wysychanie, ale wymaga cierpliwości i nie nadaje się do szybkich remontów w mieszkaniu. Stanowi jednak dobrą alternatywę dla syntetycznych środków impregnujących i sprosta potrzebom niejednego wymagającego klienta.