Odpowiednie impregnacja deski tarasowej modrzewiowej jest koniecznością. Powierzchnia ta jest stale narażona na działanie czynników atmosferycznych oraz szkodliwych mikroorganizmów – grzybów, pleśni i owadów. Zobacz, jak wygląda impregnacja deski tarasowej modrzewiowej i jaki impregnat sprawdzi się najlepiej.
Drewno jest naturalnym materiałem stosowanym często przy wykańczaniu tarasów. Jest przyjemne, ciepłe w dotyku, doskonale pasuje do otoczenia w ogródku. Ponadto ma duże walory estetyczne i jest proste w obróbce. Drewno umieszczone na tarasie jest stale narażone na działanie czynników atmosferycznych, grzybów, pleśni czy owadów, które są główną przyczyną niszczenia powierzchni. Warto więc je zabezpieczyć odpowiednim impregnatem.
Jak zabezpieczyć drewno tarasowe? Jest kilka metod, które skutecznie chronią powierzchnię drewnianą przed niekorzystnym działaniem szkodliwych czynników. Należy do nich użycie takich specyfików jak olej do drewna czy lakier. Przede wszystkim zwróć uwagę na przeznaczenie wybranego produktu. Jeśli planujesz zabezpieczenie desek tarasowych, to wybrany przez ciebie produkt musi być przeznaczony do zastosowania na powierzchnie poziome. To istotne, ponieważ takie preparaty będą odporne na ścieranie.
Olejowanie drewna podkreśla naturalne piękno materiału. Wnika głęboko w strukturę powierzchni, dzięki czemu chroni przed zabrudzeniem, wodą i promieniami UV. Olej możesz zastosować do mebli wewnętrznych, jak i do zabezpieczenia elementów drewnianych, które znajdują się na zewnątrz.
Dobór odpowiedniego środka impregnującego jest zależny od rodzaju desek tarasowych. Wiele osób zastanawia się, czy modrzew się impregnuje? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Modrzew to niezwykle wytrzymały i trwały gatunek drewna. Część specjalistów twierdzi, że jest w stanie przetrwać długie lata bez żadnego zabezpieczenia, inni z kolei głoszą, że impregnacja tarasu z modrzewia przedłuża jego żywotność i podkreśla walory estetyczne. Jednak zabezpieczenie desek tarasowych z pewnością wyjdzie Ci na dobre i zwiększy żywotność drewna. Warto wiedzieć, że drewno modrzewiowe jest trudnym drewnem jeśli chodzi o sezonowanie, dlatego podczas kupna desek zwróć na to szczególną uwagę.
Impregnację tarasu wykonanego z modrzewia najlepiej wykonać metodą olejowania. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim na początek dokładnie oczyść powierzchnię z zanieczyszczeń. Następnie lekko ją zeszlifuj i zastosuj środek czyszczący.
Jeśli taras był pokryty lakierem, zeszlifuj dokładnie powierzchnię przy użyciu szlifierki. Rozpocznij szlifowanie papierem o gradacji 150 a zakończ na 220. Szlifowanie zaczynamy od grubszej gradacji i stopniowo się ją zwiększa. Następnie oczyść powierzchnię z pyłu. Możesz już przystąpić do pokrywania tarasu warstwą oleju, który tworzy powłoki odporne na grzyby pleśniowe, siniznę i glony.
Impregnat do deski tarasowej modrzewiowej w postaci oleju, np. Vidaron Olej do drewna, wnika głęboko w strukturę drewna i zabezpiecza je od środka. Uzyskasz za jego pomocą naturalny efekt, uwidocznisz usłojenie i wygładzisz powierzchnię. Preparat aplikuj przystosowanym do powierzchni i kształtu desek pędzlem o twardym włosiu lub za pomocą gąbki. Do trudno dostępnych stref przyda ci się mniejszy pędzel. Nałóż pierwszą warstwę i zetrzyj nadmiar produktu. Po 6 godzinach możesz nałożyć kolejną warstwę. Na koniec odczekaj dwie doby do całkowitego utwardzenia.
Olejowanie drewna tarasowego przy użyciu oleju powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku, jeśli taras jest zadaszony. Jeśli jednak jest odkryty i narażony na promieniowanie słoneczne, olejowanie musisz wykonać koniecznie 2 razy do roku. Dzięki temu odpowiednio ochronisz powierzchnię i zapewnisz jej piękny, estetyczny wygląd na długie lata. Pamiętaj, że proces olejowania należy wykonywać w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Najlepiej jeśli temperatura osiąga minimum 10oC i maksimum 25oC, dobrze więc, jeśli zaplanujesz pracę na okres wiosenno-letni.
Produkt aplikuj na całkowicie suche deski, które nie są nagrzane promieniami słońca. Do oczyszczenia powierzchni między kolejnymi procesami olejowania wybierz preparat, który usunie zabrudzenia organiczne, m.in. zielony nalot. Nie dopuszczaj do utrwalenia się nalotów i plam, które ciężko później usunąć.