Drewno to piękny i szlachetny materiał, który nadaje wnętrzu szczególnego charakteru. Drewniane elementy pojawiają się w umeblowaniu, wśród ozdób, na podłogach, a w niektórych domach – także na ścianach. Właściwa impregnacja drewna wewnątrz domu stanowi zatem nie lada wyzwanie, które pozwoli ci wydobyć z niego to, co najlepsze. Czym najlepiej chronić drewno? Jak rozróżnić lakierobejcę od bejcy? A czym jest impregnat do drewna? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Gdzie najczęściej spotkasz drewno w przestrzeni domowej? Najpopularniejszym miejscem, w którym używa się tego surowca jest podłoga. Możesz ją położyć w formie parkietu lub jako lite drewno – w postaci deski lub mozaiki. Obecnie bardzo popularną metodą są panele drewniane. W przypadku takiej deski warstwowej drewno powleka bazę z płyty wiórowej, MDF lub HDF.
Drewno ociepla wnętrze i nadaje mu przytulności, dlatego często pojawia się w domach w postaci mebli. Z drewna wykonana jest także więźba dachowa, ramy okienne czy boazerie. Mnogość drewnianych powierzchni stawia przed aranżerami wnętrz wyzwanie – czym zabezpieczyć drewno wewnątrz domu? Innym preparatem pokryta zostanie podłoga, a jeszcze innym meble.
Na rynku obecnych jest kilka rodzajów środków do impregnacji drewna wewnątrz domu. Są to impregnaty rozcieńczane wodą lub rozpuszczalnikiem. Występują w postaci bezbarwnej lub nadającej kolor. Dostępne są także lakiery oraz bejce i lakierobejce.
Produkty przeznaczone do ochrony drewna, oprócz funkcji użytkowej, mają także za zadanie wydobyć piękny wygląd drewnianych elementów. Podkreślają unikatową fakturę każdego kawałka. Odpowiednio dobrany środek zabezpieczający drewno wewnątrz pomieszczeń jest niezmiernie istotny, by drewno było piękne i trwałe przez lata.
Najwięcej dylematów dotyczących zabezpieczenia drewna pojawia się przy wyborze między impregnatem, bejcą a lakierobejcą. Każdy z tych produktów ma nieco inne zalety i przeznaczenie.
Uporządkujemy zatem tę wiedzę i rozwiejmy wszelkie wątpliwości związane z tematem impregnacji drewna wewnątrz domu.
Impregnat to środek impregnująco-ochronny, który głęboko penetruje strukturę drewna. Może mieć postać barwiącą lub bezbarwną. Zawiera w swojej recepturze środki biobójcze, które zabezpieczają drewno przed sinizną, pleśnią i grzybami. Typowy impregnat do drewna sprawdza się także podczas prac przy drewnie na zewnątrz. Wyróżniają je właściwości ochronne przed działaniem czynników atmosferycznych. Przeciwdziałają zagrzybieniu, pleśnieniu oraz pasożytom. Jednocześnie zachowują strukturę drewna i podkreślają jego słoje poprzez wnikanie w głąb.
Bejca pełni funkcję ozdobną i konserwującą drewno przez okres kilku lat. Bejca wnika w głąb drewna, ale nie tworzy powłoki na jego powierzchni. Nadaje piękny kolor drewnu, ale zachowuje przy tym rysunek słojów. Dodatkową zaletą bejcy jest to, że możesz nią pomalować także tynk, beton, zagruntowany metal a nawet cegłę. Wówczas nadasz ten sam kolor przedmiotom zrobionym z różnych materiałów.
Lakierobejca łączy cechy lakieru i tradycyjnej bejcy: zabezpiecza, nadaje kolor i elegancki połysk. Najczęściej stosowana jest do konserwowania mebli. Dzięki temu zabiegowi ustrzeżesz się od korników, a dodatkowo drewniane elementy nie wypłowieją w trakcie eksploatacji. Lakierobejca ponadto chroni powierzchnie przed wnikaniem wody. Często przed położeniem lakierobejcy zalecane jest naniesienie warstwy przezroczystego impregnatu.
Zarówno lakierobejcę, jak i impregnat powinieneś nakładać na gładkie, odtłuszczone powierzchnie.
Wiesz już jak ważna jest impregnacja drewna wewnątrz domu oraz czym konserwować drewno wewnątrz pomieszczeń. Przy wyborze preparatu kieruj się nie tylko docelowymi walorami estetycznymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Pamiętaj także o skompletowaniu odpowiednich narzędzi do nakładania produktu zabezpieczającego drewno: sprawdzi się tutaj pędzel lub mały wałek o bardzo krótkim włosiu. Każdorazowo zadbaj o zabezpieczenie otoczenia. Pamiętaj o folii ochronnej oraz jednorazowych rękawiczkach dla ochrony dłoni. Po zakończeniu prac koniecznie przewietrz pomieszczenie.