Niezabezpieczone drewno jest podatne na czynniki zewnętrzne i może ulegać zniszczeniu. Impregnacja drewna konstrukcyjnego zabezpiecza je przed tymi czynnikami, ale też przed działaniem pleśni czy owadów. Jak chronić drewno konstrukcyjne? Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego wybrać? Odpowiadamy poniżej.
Na elementy drewniane, które nie zostały zaimpregnowane czyha wiele zagrożeń zewnętrznych wpływających na jego niszczenie.
Najbardziej niebezpiecznym z nich jest wilgoć. Woda wnika wewnątrz drewna powodując jego korozję biologiczną. Namoknięte elementy tracą swój pierwotny kształt, pęcznieją, a w konsekwencji wypaczają się.
Wilgotne środowisko sprzyja również rozwijaniu się grzybów i pleśni, które uszkadzają strukturę drewna, a także są szkodliwe dla człowieka. Tego typu organizmy są niezwykle trudne do wyeliminowania, dlatego tak ważna jest impregnacja drewna konstrukcyjnego, zanim się pojawią.
Kolejnym zagrożeniem czyhającym na elementy z tego materiału są owady żerujące w drewnie. Podobnie jak w przypadku grzybów i pleśni, są bardzo trudne do wytępienia, dlatego najlepiej, abyś nie dopuścił do ich pojawienia się.
Niszczejąca drewniana konstrukcja powinna być jak najszybciej wyremontowana lub wymieniona. Ochrona drewna konstrukcyjnego odpowiednim preparatem pozwala zminimalizować korozję więźby dachowej i innych elementów drewnianych oraz odsunąć w czasie kosztowną renowację.
Na szczęście podanych wyżej zagrożeń można uniknąć. Jak zabezpieczyć drewno konstrukcyjne? Ochrona drewna konstrukcyjnego polega przede wszystkim na zaimpregnowaniu go odpowiednim preparatem.
Sprawdź cenę Impregnat Konstrukcyjny VIDARON
Na rynku jest dostępnych wiele impregnatów, wśród których możesz wybrać taki, który najlepiej trafia w twoje potrzeby. Niezależnie od tego, jakie środki do impregnacji drewna konstrukcyjnego wybierzesz, pamiętaj, aby przy pielęgnacji drewna postępować zgodnie z instrukcją producenta.
Najczęściej środki do impregnacji drewna konstrukcyjnego potrzebują od kilku do kilkudziesięciu godzin, aby wniknąć w głąb drewna, dlatego w tym czasie należy chronić je przed dostępem wody. Warto pamiętać, że po impregnacji wilgotność drewna może czasowo wzrosnąć (do nawet 20%) dlatego po impregnacji należy je ponownie przesuszyć w przewiewnym miejscu.
Po zaimpregnowaniu, elementy konstrukcyjne są odporne na negatywny wpływ wilgoci. Nie rozwiną się w nich żadne niepożądane organizmy ani nie naruszą ich owady (np. korniki).
Wybór środków do konserwacji drewna jest bardzo szeroki. Jak wybrać preparat, który najlepiej się sprawdzi? Jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego najlepiej spełni swoją rolę?
Przede wszystkim dobry środek powinien być niewymywalny. Oznacza to, że nawet pod wpływem wody, jego właściwości powinny zostać niezmienione, a substancje ochronne powinny zostać wewnątrz. To podstawowa cecha impregnatu dobrej jakości.
Wybierz preparat, którego producent gwarantuje odporność na grzyby, pleśń i szkodniki drewna, ponieważ to one są główną przyczyną niszczenia elementów drewnianych.
Impregnowanie to najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie drewna. Można je w prosty sposób wykonać samodzielnie. Jeśli zastosujesz preparat dobrej jakości, będzie spełniał swoje zadanie przez wiele lat.