Skuteczna impregnacja drewna konstrukcyjnego
Skuteczna impregnacja drewna konstrukcyjnego. Czym zabezpieczyć drewno?
6 sierpnia 2018
impregnacja drewna wewnątrz domu
Impregnacja drewna wewnątrz domu. Lakierobejca, bejca i impregnat. Czym się różnią?
30 listopada 2018
Show all

Skuteczne zabezpieczenie drewnianych elementów elewacji

Drewniana konstrukcja domu

Drewno to wytrzymały i trwały materiał konstrukcyjny, pod warunkiem, że dobrze go zabezpieczysz przed niszczącymi czynnikami. Dlatego impregnacja drewna na zewnątrz jest bardzo ważna. Chcesz dowiedzieć się jak ją przeprowadzić? Czytaj dalej.

Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewna jest pokrycie go odpowiednim impregnatem. Niezabezpieczone elementy elewacji są podatne na wpływ wilgoci, owadów i drobnoustrojów. Pod wpływem wody, drewno wypacza się i traci swój kształt. Powstałe szczeliny są idealnym miejscem do rozwoju grzybów i pleśni.

Impregnat Konstrukcyjny Vidaron wnika głęboko w drewno, jest niewymywalny i chroni drewno przed działaniem owadów i grzybów.

Impregnowanie drewna możesz przeprowadzić we własnym zakresie. Nie wymaga to szczególnych umiejętności. Kluczowy jest wybór odpowiedniego impregnatu dobrej jakości, który zabezpieczy drewno na lata i nie będzie wymagał powtarzania tej czynności co jakiś czas.

Impregnat do drewna konstrukcyjnego Vidaron

Jaki impregnat do drewna na zewnątrz?

Warto wybrać dobrej jakości produkt. Pamiętaj, że impregnujesz drewno na kilka kolejnych lat. Od tego, jaki preparat wybierzesz, zależy to, czy twoje elementy konstrukcyjne przetrwają ten czas bez uszkodzeń.

Najistotniejszą cechą produktu jest dobre wnikanie do wnętrza drewna. Powinien głęboko penetrować warstwy oraz być niewymywalny – ma przecież chronić drewno przed stałym działaniem czynników atmosferycznych.

Zwróć też uwagę czy impregnat, jaki planujesz kupić, nie powoduje korozji metalowych elementów stosowanych do drewna, z którymi zetknie się podczas malowania. Niektóre produkty mogą je uszkadzać.

Impregnacja drewna wałkiem

Ochrona drewna przed pleśnią i grzybami

Pleśń i grzyby to główni wrogowie drewna. Rozwijają się na jego powierzchni i we wnętrzu bardzo szybko, a niezwykle trudno się ich pozbyć. Należy więc zrobić wszystko, aby nie mogły dostać się do twoich elementów konstrukcyjnych.

Rozwój tych organizmów następuje w wyniku zawilgocenia drewna, ponieważ mokre środowisko jest dla nich bardzo sprzyjające. Zastosuj impregnat, który nie dopuści do wniknięcia wody do wnętrza elementów konstrukcyjnych.

Impregnat nanieś na uprzednio przygotowane drewno. Powinno być oczyszczone i suche. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 25%. Produkt nanieś dwiema warstwami pędzlem lub natryskiem. Pomiędzy nałożeniem warstw odczekaj 2 godziny. Po zaimpregnowaniu drewno musi być sezonowane przez 72 godziny.

Impregnacja ogniochronna drewna

Ochrona przed ogniem to niezwykle ważne zagadnienie. Drewno zapala się łatwo, a jego ugaszenie nie zawsze jest proste. Zaprószenie niewielkiego ognia może przerodzić się w pożar, który zrobi duże straty.

Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed ogniem, wybierz impregnat, który posiada certyfikat ognioodporności. Taki preparat oprócz ochrony przed wilgocią i pleśnią, nie pozwoli na rozprzestrzenienie się ognia po elementach elewacji. Impregnat Ogniochronny Vidaron tworzy barierę przeciwogniową, która utrudnia zapalenie się zaimpregnowanych elementów.

Oprócz tego preparat ten głęboko wnika w impregnowaną powierzchnię i chroni ją przed grzybami, pleśnią i owadami.

Impregnacja drewna impregnatem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *