Zabezpieczenie drewna przed wilgocią sprawdź jak zabezpieczyć drewno przed deszczem
Zabezpieczenie drewna przed wilgocią – sprawdź, jak zabezpieczyć drewno przed deszczem
11 września 2019
Show all
Jak zabezpieczyć drewniany balkon? Malowanie balkonu krok po kroku

Balkon drewniany to prawdziwa ozdoba każdego domu. Możesz na nim spędzać czas z bliskimi, pracować i bawić się z dziećmi. Daje Ci kontakt z naturą i umożliwia odpoczynek po całym dniu. Jak zabezpieczyć drewniany balkon przed deszczem i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, by służył Ci jak najdłużej?

Drewniana podłoga na balkon – o czym musisz pamiętać?

Taras wykonany przy pomocy ryflowanych desek z drewna, eleganckie płytki drewniane balkonowe czy drewniana pergola to idealne rozwiązania dla każdego miłośnika spędzania czasu na świeżym powietrzu lub w ogrodzie. To także zwrot ku naturalnym materiałom i wykorzystanie najpowszechniejszych produktów do budowy domu, dostępnych niemal od ręki. Drewno dobrze współgra z pozostałymi elementami ogrodowych dekoracji, jest łatwe w obróbce, powszechnie dostępne, a właściwie zabezpieczone posłuży Ci przez lata.

Ponieważ drewno balkonowe wystawiane jest nieustannie na niszczące je czynniki pogodowe, dobrze jest zainwestować w mocne i trwałe gatunki drzew, a dodatkowo pokryć je zabezpieczającą warstwą konserwującą. Dobrze sprawdzi się dąb, buk, różne rodzaje drzew egzotycznych, a także deski kompozytowe, tworzone z kawałków drewna zmieszanych ze wzmacniającymi je żywicami i olejami. Warto też okresowo czyścić całą powierzchnię przy użyciu myjki ciśnieniowej i usuwać resztki błota, liści oraz nagromadzone drobinki brudu.

Drewniana podłoga na balkon – o czym musisz pamiętać?

Sposoby zabezpieczania drewnianego balkonu

Gdy budujesz samodzielnie balkon drewniany – konstrukcja i stabilne podłoże to podstawa do stworzenia trwałej struktury, której nie będą przeszkadzały wiatr, ulewne deszcze i intensywne użytkowanie przez domowników. Balkon lub taras możesz osadzić na legarach i wspornikach, możesz także stworzyć betonową wylewkę, na której zamocujesz poszczególne elementy podłogi, balustrady czy słupki mocujące pod hamak.

Drewno na balkon powinno być odpowiednio sezonowane i zabezpieczone przed wilgocią. Jeśli masz wątpliwości, czy było trzymane w prawidłowych warunkach, po kupieniu materiałów na taras rozłóż je na kilka dni w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Unikniesz deformacji desek i późniejszych kłopotów z konserwacją drewna.

Jak zabezpieczyć drewniany balkon? Malowanie balkonu krok po kroku

Podłoga drewniana na balkon i wszystkie elementy wykończeniowe wymagają dokładnego zaimpregnowania środkiem ochronnym. Możesz kupić gotowe zabezpieczone deski, jednak nawet te, podczas konstruowania i skręcania tarasu, mogą ulec otarciom i zawierać fragmenty, które trzeba pomalować środkiem ochronnym. Dlatego niezbędne będzie pokrycie go Olejem do drewna VIDARON.

Impregnat nanieś na dokładnie oczyszczoną i odkurzoną powierzchnię drewnianą. Zamieć,  zbierz wióry i trociny, które zostały po skończeniu docinania desek. Przed pomalowaniem balkonu dobrze jest najpierw pomalować dodatkowe elementy, które potem będziesz mocować na balkonie. Zacznij od belek, balustrad i słupków. Impregnatem pociągnij ogrodowe meble, stolik kawowy i konstrukcję hamaka.

Jak zabezpieczyć drewniany balkon - Malowanie drewnianego balkonu krok po kroku

Wskazówki do poprawnego malowania balkonu

Preparat możesz wykorzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Nadaje deskom delikatne, satynowe wykończenie i wydobywa naturalny kolor drewna. Impregnuje i chroni przed silnym promieniowaniem słonecznym, deszczem i mrozem. Możesz go użyć do pomalowania zarówno litych drewnianych desek, jak i zabezpieczyć płytki drewniane balkonowe. Preparat stosunkowo szybko wysycha i nie wydziela zbyt intensywnego, drażniącego zapachu.

Przed pomalowaniem podłogi odkurz ją i wypoleruj delikatnym papierem ściernym o wysokiej granulacji. Jeśli zauważysz znaczące ubytki w drewnie, w które może dostawać się woda i brud, zamaskuj je przy pomocy szpachli do drewna. Malując balkon, użyj szerokiego, miękkiego pędzla lub wałka, dzięki którym dotrzesz we wszystkie zagłębienia i rowki. Dla większej pewności pokryj całość kilkukrotnie, zwracając uwagę na zalecenia producenta i właściwy czas schnięcia.

Malowanie drewnianego balkonu

Jak pomalować drewniany balkon?

Jeśli marzysz o jasnym lub ciemniejszym odcieniu drewna, możesz zacząć od pociągnięcia drewna bejcą – w kolorze bielonego drewna lub bardzo ciemną, która nada deskom egzotycznego charakteru. Na koniec zabezpiecz powierzchnię Lakierem zewnętrznym VIDARON.

Takie postępowanie da Ci pewność, że balkon posłuży na długo i nie będziesz musiał zbyt często go konserwować. Stosuj się do zaleceń producenta i sprawdzonych rozwiązań, a Twój balkon będzie ulubionym miejscem spotkań rodziny i przyjaciół!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *