impregnacja drewna wewnątrz domu
Impregnacja drewna wewnątrz domu. Lakierobejca, bejca i impregnat. Czym się różnią?
30 listopada 2018
Jak zaimpregnować więźbę dachową
Jak zaimpregnować więźbę dachową? Praktyczny przewodnik
20 grudnia 2018
Show all

Impregnat do drewna konstrukcyjnego – czym kierować się podczas wyboru?

Drewno to materiał niezwykle wytrzymały, ale i wrażliwy. Szczególnie w momencie, kiedy narażony jest na działanie czynników zewnętrznych. Wymaga ochrony przed wilgocią, ogniem, szkodnikami i warunkami atmosferycznymi, dlatego warto się zastanowić czym impregnować drewno konstrukcyjne. Impregnacja drewna to sposób na zabezpieczenie materiału przed zniszczeniem, o co musisz zadbać zwłaszcza w przypadku elementów konstrukcyjnych. Sprawdź, jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego wybrać i kiedy należy go zastosować.

Impregnacja drewna – dlaczego to takie ważne?

Drewno jest surowcem ekologicznym, stylowym i eleganckim. Niezabezpieczone, dość szybko ulega zniszczeniu, właściwie ochronione – przetrwać może stulecia. Drewno zastosowane na zewnątrz, narażone jest na szkodliwe działanie promieniowania UV, które niszczy ligninę. Z kolei pod wpływem wody drewno puchnie, kurczy się, tworzy idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni, które powodują jego rozkład. Na szybkie niszczenie drewna wpływ mają także owady, które drążą w drewnie korytarze i uszkadzają strukturę surowca. Zastosowanie odpowiedniego impregnatu jest koniecznością w przypadku drewna użytego na zewnątrz lub drewna konstrukcyjnego. Zabezpieczy on przed wszystkimi czynnikami, które zagrażają długiemu żywotowi drewnianych elementów i pozwoli cieszyć się nimi przez długie lata.

Skuteczna impregnacja drewna konstrukcyjnego

Impregnaty do drewna na zewnątrz – rodzaje

Ze względu na wykazywane właściwości, impregnaty do drewna na zewnątrz dzielą się na:

  • Impregnaty solne, które chronią drewno konstrukcyjne przed grzybami, pleśnią szkodnikami i ogniem. Występują w postaci proszku lub gotowego preparatu. Są jednak zmywalne przez wodę, dlatego nie nadają się do zabezpieczania elementów narażonych na styczność z wilgocią.
  • Preparaty wodorozcieńczalne, które stanowią podstawową ochronę drewna. Można łączyć je z innymi impregnatami, np. solnym. Schną bardzo szybko i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.
  • Impregnaty rozcieńczalnikowe, które chronią drewno przed rozwojem grzybów i szkodliwym działaniem owadów. Zabezpieczają przed wilgocią i promieniami UV. Występują w postaci bezbarwnej oraz barwiącej.
  • Preparaty na bazie oleju, które chronią przed działaniem wilgoci, nadają powierzchni świeżego wyglądu, zabezpieczają przed pękaniem i zabrudzeniami. Z kolei lakierobejce pokrywają drewno woskową powłoką, która nadaje elastyczności i chroni przed słońcem oraz wodą.
  • Impregnaty barwiące, powstałe na bazie żywic alkidowych lub akrylowych z dodatkiem pigmentów barwiących. Nadają powierzchni drewnianej niepowtarzalnego charakteru i podkreślają naturalną strukturę drewna.

Na jakie powierzchnie kłaść impregnaty do drewna na zewnątrz?

Nie wszystkie impregnaty możesz stosować na każdy rodzaj drewna. Preparat solny dobrze sprawdzi się jako zabezpieczenie np. więźby dachowej, jednak z powodu zmywalności przy zetknięciu z wodą, ma pewne ograniczenia. Nie jest to odpowiedni impregnat do więźby dachowej, która ma być pokryta blachą – może to spowodować korozję. Preparat wodorozcieńczalny sprawdzi się jako podstawowa ochrona powierzchni, nawet w przypadku drewna wilgotnego. Nie należy jednak stosować go na powierzchnię wysuszoną, która może pękać i pęcznieć. Impregnaty na bazie oleju wybieraj do zabezpieczenia mebli ogrodowych, tarasów, płotów wykonanych z każdego gatunku drewna, narażonych na działanie czynników atmosferycznych. Preparaty barwiące stosuj na oszlifowaną, zabezpieczoną powierzchnię.

Czym impregnować drewno konstrukcyjne?

Jeśli zastanawiasz się, czym impregnować drewno konstrukcyjne, wybierz specjalistyczny impregnat konstrukcyjny do ochrony drewna budowlanego, np. Impregnat Konstrukcyjny – koncentrat 1:9, który zabezpieczy przed niepożądanym działaniem grzybów i owadów, które przyczyniają się do rozkładu drewna. Receptura preparatu pozwala na ochronę przed efektem warunków atmosferycznych, bez zagrożenia wymyciem środka. Produkty przeznaczone do zabezpieczania drewna konstrukcyjnego w 100% utrwalają się po procesie impregnacji. Kontrola jakości na terenie Unii Europejskiej daje pewność, że każdy impregnat do drewna budowlanego spełnia swoją rolę i jest całkowicie bezpieczny do stosowania.

C:\Users\Jakub Kękuś\Desktop\zdjęcia\Impregnat do drewna konstrukcyjnego – koncentrat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *